מהו סוג העץ הטוב ביותר לריהוט גן?
מאמרים

מהו סוג העץ הטוב ביותר לריהוט גן?

החלטתם לקנות ריהוט גן, וכמו רבים, ישר דמיינתם בראשכם רהיטי גן מעץ – חומר פופולרי ביותר בריהוט גן. ריהוט גן מעץ בהחלט מסוגל להיות מדהים ולהרשים את כל המבקרים, אולם, ישנם כמה סיכונים ותחזוקה שתצטרכו לקחת בחשבון, במידה ותבחרו בעץ. אז, האם העץ מתאים לכם? ואם כבר ״ננעלתם״ על רהיטי גן מעץ, מהו הסוג המתאים ביותר לכם?

קודם כל, אילו סוגי עצים בכלל קיימים?

חוששים ממבחר מצומצם? תשמחו לגלות כי זה לא המקרה. לא חסרים עצים, חלקם ״עדינים״ יותר ודורשים יותר טיפול, וחלקם ״קשוחים״, מסוגלים לעמוד ביותר תנאי מזג אוויר קיצוניים ודורשים פחות טיפול/תחזוקה.

עץ טיק

ריהוט גן מעץ טיק, במיוחד בשנים האחרונות, תופס תאוצה משמעותית בעולם ריהוט הגן. מה הסיבה לכך? ובכן, מבין שני סוגי העצים, עץ הטיק נחשב לעץ יותר קשוח. הטיק הוא השקעה נהדרת למי שאין זמן/כוח לתחזוקה שוטפת ומעייפת, הוא מחזיק מעמד זמן רב ועמיד בפני תנאי מזג אוויר קיצוניים יותר.

עם זאת, חיסרון אחד ובולט שיש לעץ הטיק הוא מחיר. המחיר של עץ הטיק נוטה להיות גבוה משאר סוגי העץ, ואין פלא – יש לו יתרונות רבים.

מהו סוג העץ הטוב ביותר לריהוט גן?

עץ ארז
סוג נוסף של עץ, כזה שנחשב לפחות קשוח מעץ הטיק, אולם עדיין עץ המסוגל להחזיק מעמד למשך זמן לא מבוטל, יותר מעשור, כמובן שהזמן שהוא יחזיק תלוי בטיפול בצורה הנכונה – שכן הוא עדין יותר מעץ טיק.

במידה ותבחרו בעץ ארז – עליכם לקחת בחשבון שתצטרכו לצפות אותו בשמן מגן בערך כפעם בשנה (כמובן שכל מקרה לגופו, אך זה הזמן המשוער).

עץ אקליפטוס

עוד סוג ממנו לא חסר רהיטי גן מעץ, עץ האקליפטוס. עץ האקליפטוס מחזיק לא מעט זמן מעמד, אך תצטרכו לטפל בו יותר. פעם בשנה, תצטרכו לתחזק אותו עם חומר איטום אקרילי, חומר המבוסס מים, לרוב.

אז מהו היתרון של עץ האקליפטוס על שאר סוגי העצים? היתרון הגדול שלו הוא שבניגוד לעץ הטיק, הוא נחשב להרבה פחות יקר.

איך אני יכול לבחור מבין כל הסוגים הללו?

יכול להיות שהסוגים השונים של העץ בלבלו אתכם, ואין בכלל סיבה להאשים. כאשר בוחרים ריהוט גן מעץ אנו רוצים שהוא יהיה הכי איכותי, ידרוש מעט תחזוקה, יחזיק מעמד זמן רב ולא יהיה יקר במיוחד.

המיקום, מזג האוויר והקרקע

המיקום של ריהוט הגן מעץ שלכם חשוב מאוד. האם העץ יהיה נתון למזג האוויר? או שמא הוא יהיה תחת צל/ערסל? אם העץ יהיה מוגן מתנאי מזג האוויר, יכול להיות שתוכלו להתפשר על עץ יותר עדין (וזול בהתאם), אך לא תוכלו לעשות את אותו הדבר במידה והוא יהיה במקום חשוף.

מזג האוויר שהוא יהיה בסביבתו חשוב לא פחות. לחות, גשם או חום משמעותי מהשמש עלולים להזיק לסוגי עץ מסוימים. במידה ואתם בסביבות כאלו, מומלץ לכם לשקול להוסיף הצללה מסוימת על מנת להוריד את מידת הפגיעה מחום השמש והלחות.

הקרקע עליה רהיטי הגן מעץ יוצבו היא חלק עיקרי בבחירת סוג העץ. במידה ורהיטי העץ יוצבו על קרקע של דשא הם עלולים להיפגע מעובש/ריקבון – וזו בהחלט חוויה לא נעימה, במיוחד לאחר שהושקעו כספים רבים. במידה ואדמה “רכה” היא לא משהו שתוכלו להתפשר עליו, יכול להיות שמומלץ לכם לשקול אלטרנטיבות אחרות במקום עץ, מתכות כאלו ואחרות.

מבין המתכות, אם תגיעו לברירה הזו – היינו ממליצים לכם להתרכז באחד ה־”כוכבים העולים” של תחום ריהוט הגן – האלומיניום. למה כדאי לכם לבחור ריהוט גן מאלומיניום? ובכן, במאמר הנ”ל פירטנו את כל הסיבות העיקריות לקונים.

לסיכום: יש שלל פרמטרים בהם צריך להתחשב והם עלולים לקבוע: האם ריהוט גן מעץ מתאים לכם? אם כן, איזה עץ עדיף לכם? במאמר זה, ניסינו להתחשב בשלל הפרמטרים העיקריים בתחום. תחזוקה, מחיר, עמידות – כמובן שכל אלו חשובים, אך עליכם לוודא שהעץ שאתם קונים מיוצר באופן איכותי מלכתחילה, אחרת כל אלו כלל לא משנים.