סוגי תאורה המתאימה לגינה
מאמרים

סוגי תאורה המתאימה לגינה

יש לא מעט סוגי תאורה, הרבה אפשרויות שנשמעות מאוד מפתות, וככל הנראה, אתם כבר מבולבלים ומתוסכלים מכל החיפוש. אל דאגה, במאמר זה נדאג לכסות את סוגי התאורה העיקריים, "התכל'ס”. אז אילו סוגים של תאורה יש בריהוט גן? למען האמת, יש שלושה סוגים עיקריים שכל השאר פחות או יותר משמשים לתפקידים דומים הנכללים תחת הסוגים הללו:

תאורה דקורטיבית
אז מה התפקיד של התאורה הזו? נכון שיש כאלו שיגידו שהיא פשוט נעימה למראה ומוסיפה ליופי של הגינה הנהדרת שלכם (בנוסף לריהוט גן, כמובן), אך היא גם יכולה לעזור לכם ולהאיר כפי שצריך על שולחנות אוכל בערבים ועוד. תאורה יפה מאוד ומומלצת.

סוגי תאורה המתאימה לגינה

תאורת עבודה
תאורת עבודה, כשמה, היא תאורה יותר פרקטית המשמשת לענייני עבודה. מעוניינים להכין אוכל? לאבטח את הגינה ואת הנראות שלה? לעלות בבטחה במדרגות ולראות טוב? התאורה משמשת לכך. זו פשוט תאורה פרקטית ביותר, שמשתמשים בה גם בתוך הבית, בעיקר במטבחים, אך אפשר להשתמש בה גם בגן.

סוגי תאורה המתאימה לגינה

תאורת מיקוד
תאורת מיקוד, כשמה, היא תאורה שתפקידה הוא להתמקד (ולמקד אורחים) בחלקים שונים בנוף הגינה שלכם. רוצים למקד את האור על מערכת הישיבה המדהימה שקניתם? מוזמנים! ולהפך, במידה ויש חלקים שהייתם רוצים שיהיו יותר נסתרים, בעזרת התאורה תוכלו פשוט לא להתמקד בהם ובכך להוריד את תשומת הלב שיפנו אליהם מי שיבקר בגינה.

סוגי תאורה המתאימה לגינה 

כל זה נהדר… אבל איך מספקים אנרגיה לכל הסיפור? נצטרך להתחיל להעביר חוטים מכוערים בכל רחבי הגינה?
בעיקרון, ישנן שתי בחירות בנושא, ונתחיל עם הצפויה…

חשמל:
מעוניינים באור בהיר וחזק? הגעתם למקור הכוח הנכון. חשמל בהחלט יספק לכם אור בהיר וחזק ככל שתרצו, אבל גם לא מעט בלגן.
ראשית כל, תזדקקו לשנאי. אל השנאי, שישמש כמעין לוח בקרה לכל עסק התאורה תצטרכו לחבר את התאורה ולדאוג שהשנאי עצמו מחובר אל נקודת החשמל.

כמובן, שכמו בכל עניין שמעורב בו חשמל, אנו ממליצים מאוד להתייעץ עם מקצוען בנוגע לכמות התאורה שאתם עומדים לחבר, נקודת החשמל ועוד על מנת למנוע תקריות וטעיות מצערות. ניהול נכון של הכבלים יכול לגרום להם להיראות לא כל כך מכוערים, הכל תלוי בתכנון שלכם ובחוזק השנאי שלכם. יכול להיות שתזדקקו אף לכמה שנאים, כל מקרה לגופו.

תאורה סולרית:
כן, המונח הזה עולה המון בזמן האחרון. אין ספק שהתאורה הסולרית עדיפה מבחינה סביבתית, שכן היא מקור אנרגיה מתחדש המונע על ידי השמש, בכבודה ובעצמה, אך יש לו גם חיסרון אחד עצום.

כפי שניחשתם, החיסרון הוא שהשמש לא תמיד שם בשבילנו. במידה ולגינה שלכם לא מגיע הרבה שמש, או שעכשיו תקופת עונת החורף – אפשר לשכוח מתאורה, הרי אין את השמש שתספק את המקור. יתר על כן, תאורה סולרית לא תספק לכם תאורה חזקה ובהירה כמו תאורה חשמלית.

עם זאת, יש גם כמה יתרונות נחמדים לתאורה הזו: אפשר להטעין את התאורה ביום ולהדליקה כשהשמש שוקעת. בנוסף, אין צורך בכבלים וחוטים.
בקצרה, למרות שמתחילים להיות לו מתחרים בתחום – החשמל הוא עדיין המנצח הבלתי מעורער בתחום התאורה.

אילו סוגי מנורות קיימים לתאורת גן?
שתי האפשריות הבסיסיות (ובעיקרון, הרוב המוחלט של האנשים באמת לא זקוק ליותר מזה) הן נורת ההלוגן ונורות הלד, שבשנים האחרונות, משתלטות על השוק.

  • נורות הלד: אין ספק ששמעתם את השם הזה, נורות לד יוצרות אור בהיר, לבן וחזק שיכול להתמקד ולהראות בצורה נהדרת נוף וריהוט גן יפה. יתר על כן, נורות הלד חסכוניות בחשמל יחסית, ובנוסף, לא מתחממות יותר מדי בשימוש.
  • נורות הלוגן: נורות הלוגן הן נורות החוץ שהיו בולטות עוד לפני השתלטות הלדים. עם זאת, כיום יש להן די הרבה חסרונות לעומת הלד: הן צורכות יותר אנרגיה ומתחממות.

בשונה מנורות הלד, נורות ההלוגן מפיקות אור צהוב.

מעולה! עכשיו כשיש לי יותר ידע טכני, איפה ממקמים לרוב את התאורה?
יש אינספור אפשרויות למיקום התאורה, אבל הנה המיקומים העיקריים בהם יצא לנו להיתקל:

תאורה עליונה ותחתונה: כשמה, מדובר בתאורה שמכוונת: למטה/למעלה, לעיתים מכוונים אותה למעלה על מנת להאיר על משהו גבוה, כמו עץ. בנוסף, התאורה הזו מסוגלת לספק גם אור לסביבה הקרובה. התאורה למטה נועדה בעיקר לספק אור למטה. בחניונים משתמשים בתאורה למטה על מנת להאיר על המכוניות השונות.

תאורת סימון: תאורה המשמשת להדגשת וסימון שבילים ודרכי הליכה בגינה שלכם, על מנת למנוע תאונות, משומשת בעיקר לביטחון. היא נמצאת על הרצפה ועל מקומות נמוכים ובכך מאירה בדיוק את האזור הנחוץ. התאורה מוסיפה תחושה ביתית ונחמדה, מסבירת פנים.

תאורת קירות: כשמה, מדובר בתאורה המוצמדת לקירות על מנת להאיר על הגינה מכיוון הקירות, על הדק, במידה ויש לכם או להאיר על קירות אחרים.

אלו הם הסוגים העיקריים של התאורות שיצא לנו להיתקל בהם. עכשיו, כשאתם יודעים את כל הפרטים האלו על תאורת גן אין ספק שתוכלו לתכנן בצורה טובה ויעילה יותר את התאורה בגינה שלכם.