איך להגן על ריהוט הגן שלכם מהחורף?
מאמרים

איך להגן על ריהוט הגן שלכם מהחורף?

השקעתם לא מעט כסף בריהוט גן יפיפייה לגינה/חצר שלכם. ועכשיו, מגיעה עונת החורף, ועמה כל הצרות האלו שצוינו באותיות הקטנות בקשר לריהוט הגן. איך תוכלו לדאוג שריהוט הגן היקר שלכם לא ייהרס, אילו חומרים זקוקים לטיפול כזה ואחר? האם כיסוי מגן יספיק? השתדלנו לענות על כל השאלות הללו במאמר.

מהם החומרים החשופים לנזקי החורף?

בעיקרון, כל החומרים חשופים לנזקים האלו. למרות שיש חומרים כמו עץ טיק, אלומיניום וכו' שעמידים יותר, באופן טבעי, לכמה מסכנות החורף לעומת אחרים, עדיין יש גם להם חסרונות. למשל: אלומיניום עלול לעוף ברוח חזקה בעקבות המשקל הנמוך האופייני לו. לכן, נתעסק בחומרים העיקריים ובטיפול האופטימלי בעונת החורף.

פלסטיק

יש לא מעט ריהוט גן מפלסטיק בימינו. הסיבה העיקרית שהוא נבחר היא עקב התחזוקה הנמוכה שהפלסטיק דורש. נכון, ריהוט גן מפלסטיק איננו זקוק לתחזוקה באותה המידה שעץ זקוק לה, הוא לא סופג לחות ועוד. אולם, בימים קרים במיוחד – הפלסטיק עלול להיסדק, וזהו חיסרון משמעותי.

עם זאת, גם כאן הפלסטיק לא עקשן במיוחד. המשקל הקל שלו מאפשר להעביר אותו בקלות. בנוסף, ניתן לערום את רוב הריהוט מפלסטיק ללא בעיה. בעזרת יתרונו אלו, במידה ותגלו ברגע האחרון על תחזיות לגשם/סופה שיפקדו את אזורכם – תוכלו לנקוט בפעולות בקלות יתרה.

ריהוט גן נועד ויכול לעמוד במצבים קשים של תנאי מזג האוויר. עם זאת, אם תגיעו בארצנו הקטנה למצבי קיצון במזג האוויר כמו שלג, היינו ממליצים בחום לכסות את הריהוט באמצעות כיסוי מתאים. העניין הזה תקף לחומרים רבים, ולא רק לפלסטיק.

איך להגן על ריהוט הגן שלכם מהחורף?

עץ

בעלי ריהוט גן מעץ הם ככל הנראה אלו שצריכים לחשוש במידה הרבה ביותר מהחורף. לפני הכל, מומלץ לדאוג שלעץ יהיה חומר איטום כלשהו שיוכל להתמודד עם התנאים הקשים. ביניהם, להגן על העץ מהלחות. כל כמה זמן צריך לדאוג לחומר איטום מחדש? לרוב, חומרי האיטום מחזיקים לשנה, אם כי כל מקרה לגופו.

הלחות היא האויב הגדול ביותר של העץ בחורף. היא עלולה להקפיא אותו ולגרום לו להיסדק, אך אם תדאגו לאיטום טוב, גשם, ואף שלג (במצבי קיצון), לא יוכלו לחדור לעץ באותה מידה שהיו יכולים לחדור לעץ ללא איטום.

אם החשש שלי הוא מהגשם ובמקרים מסוימים, משלג, למה האיטום זקוק מלכתחילה? למה כיסוי לא יספיק? ובכן, זו שאלה מצוינת. כיסוי מתאים בהחלט יכול להגן מגשם וגם משלג, אך ישנו סיכון שהעץ בכל זאת יספוג לחות מהאוויר וייפגע. לכן, עדיין יש צורך בחומר האיטום.

אף על פי שבשנים האחרונות עץ הטיק העמיד לטמפרטורות הקפואות וללחות נעשה יותר ויותר פופולרי, עדיין יש סוגי עצים רבים שנמכרים ואינם עמידים באותה המידה. תחזוקה שכזו בהחלט עלולה להאריך את הזמן שהעץ שלכם יחזיק, ואנו בטוחים שתרצו שהוא יחזיק מעמד כמה שיותר.

אלומיניום יצוק

אלומיניום יצוק הוא אחד מן החומרים העמידים ביותר לתנאי מזג האוויר. הוא עמיד מפני קורוזיה, כך שבניגוד לעץ, לא תצטרכו לחשוש ממש מהלחות. עם זאת, ליתר ביטחון, מומלץ לכסות אותו עם כיסוי מתאים בזמן החורף להגנה מקסימלית.

יתרון, וגם חיסרון של האלומיניום הוא הקלות שלו. כפי שציינו מקודם, ברוח חזקה האלומיניום עלול לעוף ולהיפגע. מצד שני, הקלות שלו גם מאפשרת להזיז אותו ממקום למקום בלי בעיה כך שאפשר להזיז אותו מראש למקום מוגן.

ללא ספק, חסרון הרוח איננו גדול כל כך – ועדיין מדובר בחומר פנטסטי ועמיד במיוחד, שברור למה הפופולריות שלו רק עולה בזמן האחרון בעולם ריהוט הגן.

ברזל חשיל

ברזל חשיל הוא בהחלט חומר מדהים, אך לא אחד שהיינו משאירים בחוץ במהלך החורף. הוא עלול להחליד בעקבות הגשם (או השלג במקרי קיצון) ובעקבות זאת להיחלש. הגשם הוא האויב העיקרי של הברזל, ולכן היינו ממליצים לדאוג שהרהיטים מברזל לא יהיו בחוץ באף יום גשום.

כדאי שתישארו ערניים לשינויים צפויים במזג האוויר, לא קל להזיז את הברזל החשיל ממקום למקום עקב המשקל הכבד שלו, ויהיה חבל אם ריהוט הגן שלכם ייפגע כך.

למה עוד כדאי לי לדאוג בחורף?

ובכן, מעבר לחומרים העיקריים מהם עשויים ריהוט הגן, יש עוד פריט עיקרי שהיינו ממליצים לכם לשמור עליו בחורף: הכריות. עם כל המהומה סביב ריהוט הגן עצמו והגנה על החומרים ממנו הוא מורכב, הכריות עלולות להישכח וההגנה עליהן בחורף חשובה לא פחות.

מומלץ לאחסן את הכריות, במהלך תקופת החורף, בקופסת אחסון גדולה על מנת למנוע פגיעה בבד כתוצאה מתנאי מזג האוויר הלא נוחים. המילוי בתוך הכריות עלול להעלות עובש. לכן, גם את הכריות כלל לא מומלץ להשאיר בחוץ בימי החורף הגשומים.

עם זאת, יש כריות מסוימות העמידות לתנאים האלו – אך הן, מן הסתם, יקרות יותר. כריות של חברות יוקרתיות, כמו סאנברלה, יכולות לעמוד בתנאים האלו בכבוד. הכריות יותר יקרות, אך יותר עמידות ולכן תצטרכו לעשות את השיקול שלכם בעניין הזה.

לסיכום: גם אם ריהוט גן אמור לעמוד בתנאים קיצוניים, עדיין מומלץ לבדוק ספציפית את עמידות החומר שלכם, לראות מה התחזוקה הכדאית ולבצע אותה. כולנו היינו רוצים שריהוט הגן שלנו יפרח, יחזיק מעמד במצב מצוין כמה שיותר זמן. אם תשקיעו זמן בתחזוקה הזו, מתישה ככל שתהיה, הריהוט אכן יחזיק מעמד שנים רבות.